کد خبر : 912
تاریخ انتشار : یکشنبه ۴ تیر ۱۴۰۲ - ۲۰:۰۵

روایت هشت «رویای آمریکایی» در شبکه افق

روایت هشت «رویای آمریکایی» در شبکه افق

[ad_1] به گزارش پیمان دوستی؛ به مناسبت فرا رسیدن هفته بازخوانی و افشای حقوق بشر آمریکایی، مجموعه‌ای از مستند‌های داخلی و خارجی با محوریت اقدامات جنایتکارانه دولت ایالات متحده طی دهه‌های مختلف تا امروز در اقصی نقاط دنیا، روی آنتن شبکه افق می‌رود. بر این اساس مجموعه مستند «رویای آمریکایی» از ۵ تا ۱۲ تیرماه

[ad_1]
به گزارش پیمان دوستی؛

به مناسبت فرا رسیدن هفته بازخوانی و افشای حقوق بشر آمریکایی، مجموعه‌ای از مستند‌های داخلی و خارجی با محوریت اقدامات جنایتکارانه دولت ایالات متحده طی دهه‌های مختلف تا امروز در اقصی نقاط دنیا، روی آنتن شبکه افق می‌رود.

بر این اساس مجموعه مستند «رویای آمریکایی» از ۵ تا ۱۲ تیرماه هر شب حوالی ساعت ۲۳:۳۰ برای پخش در نظر گرفته شده است.

این مجموعه به شرایط زندگی مردم آمریکا و مهاجرانی می‌پردازد که به امید سرابی رویایی به آمریکا می‌روند و با واقعیت تلخ جامعه نابسامان این کشور مواجه می‌شوند.

عناوین رویای آمریکایی که برای پخش طی پنج تا ۱۲ تیرماه در نظر گرفته شده به ترتیب، در جستجوی قدرت، دروغ بزرگ آمریکایی ۱ و ۲، مردم در برابر عامل نارنجی ۱ و ۲، ۱۳۷ شلیک ۱ و ۲ و هشت دقیقه و ۴۸ ثانیه است.

«دروغ بزرگ آمریکایی» مستندی است که مسئله حاکمیت مطلق پول، قدرت و کنترل بر همه چیز را بررسی می‌کند. یکی از مواردی که در جامعه آمریکا وجود دارد نوعی بی عدالتی ساختار یافته است که سبب می‌شود دستیابی به اصطلاح به رویای آمریکایی برای اغلب مردم عادی آمریکا به مسئله واهی و دور از دسترس تبدیل شود.

«در جست‌وجوی قدرت» هم به گفتگو با متفکران آمریکایی و عده‌ای از کسانی که خود، مستقیم در خدمت نظام این کشور بوده‌اند می‌پردازد تا پرده از سیاست‌های خارجی آمریکا همچون دخالت‌های مختلف سیاسی و اقتصادی در دنیا، کودتاها، اقدامات نظامی در صد سال گذشته و سانسور رسانه‌ای شدید در این کشور بردارد.

«مردم در برابر عامل نارنجی» عنوان مستندی دو قسمتی است درباره جنگ ویتنام است؛ حقیقت آن است که فاجعه عامل نارنجی با جنگ ویتنام پایان نیافت.

این مستند استفاده از مواد شیمایی عامل نارنجی توسط آمریکا در ویتنام و همچنین در آمریکا برای از بین بردن آفات را بررسی می‌کند که منجر به مرگ بسیاری شد و هنوز هم آثار مخرب آن باقی است.

«۱۳۷ شلیک» هم درباره یکی از اتفاقات داخلی ایالات متحده است؛ پس از اینکه خشونت پلیس جان چندین سیاهپوست را در کلیولند می‌گیرد، آمریکایی‌ها خواستار عدالت می‌شوند، اما بی فایده است. در کشته شدن ۲ سیاه پوست توسط چندین پلیس ۱۳۷ گلوله شلیک می‌شود.

پس از آن ۶ نفر دستگیر شده و پس از برگزاری دادگاه همگی تبرئه می‌شوند، ولی چند ماه بعد هم کودک ۱۲ ساله‌ای سیاه پوستی که با تفنگ اسباب بازی در حال بازی بود توسط پلیس از داخل ماشین کشته می‌شود و باز هم تبرئه می‌شود. این مستند ظلم پلیس آمریکا به سیاه‌پوستان را بررسی می‌کند.

مستند دیگر، «هشت دقیقه و ۴۶ ثانیه» نام دارد؛ این مستند ماجرای قتل جورج فلوید و حوادث پس از آن را بررسی می‌کند و به خوبی بی عدالتی و نژاد پرستی متمرکز در آمریکا را نشان می‌دهد.

[ad_2]

منبع خبر

برچسب ها : ، ، ، ، ، ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.