چه کسی رکورددار انتخاب فیلم‌های جشنواره فجر است؟

اعضای هیات انتخاب چهل‌ و یکمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم فجر که برخی از آن‌ها سابقه مدیریتی بیشتری هم دارند، بجز یک نفر بقیه برای نخستین بار انتخاب فیلم برای جشنواره فجر را تجربه می‌کنند.

به گزارش پیمان دوستی ، دو هفته تا شروع چهل‌ویکمین دوره جشنواره فیلم فجر باقی مانده و در حالی که هنوز اسامی فیلم‌ها به دلیل آماده‌نشدن نسخه کامل برخی آثار برای بازبینی اعلام نشده و برهمین اساس تعداد بیشتری فیلم در فهرست نهایی قرار گرفته است، اسامی اعضای هیات انتخاب جشنواره به طور رسمی از سوی دبیر جشنواره – مجتبی امینی – اعلام شد.

در این دوره حبیب احمدزاده، رضا پورحسین، روح‌الله سهرابی، محمدرضا شرف‌الدین، پرویز شیخ طادی، محمدرضا عباسیان و محمدحسین نیرومند مسئولیت انتخاب آثار را برعهده داشتند که فقط نیرومند پیش‌تر چهار دوره در این سمت حضور داشته است. او در دولت سیزدهم به عنوان مشاور هنری‌ و سینمایی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز معرفی شد و در کمیته‌ای وظیفه بازیینی و پیگیری تعیین تکلیف برخی فیلم‌های مشکل‌دار را هم برعهده داشت.

در میان کسانی که در این ۴۱ دوره فیلم‌های جشنواره فجر را انتخاب کردند، حسین کرمی با ۱۰ دوره، مجید رضابالا با هشت دوره، محمدابراهمیم صلواتی‌فرد با ۶ دوره و محمدحسین نیرومند با پنج دوره رکورددار هستند و هیچ سینماگر نامداری به فهرست رکورددارها نرسیده است.

در این گزارش اسامی اعضای هیات انتخاب به ترتیب دوره‌ها مرور می‌شود و فقط این نکته را باید یادآور شد که در شش دوره جشنواره که شامل دوره‌های دوم، سوم، چهارم، یازدهم، دوازدهم و سیزدهم می‌شود، هیات انتخابی معرفی نشد و در اولین دوره جشنواره فیلم فجر هم هیاتی با نام “کمیته انتخاب بخش آماتور” تشکیل شده از سیدحسین حقگو، اکبر حر، جواد شمقدری، محمود نظرعلیان، حمید رستگارپناه، محمدمهدی حیدریان و مسعود ترقی‌جاه مسئولیت انتخاب آثار را برعهده داشتند.

دوره پنجم: عبدالله اسفندیاری، محمدمهدی حیدریان، علیرضا شجاع‌نوری و محمدباقر کریمیان

در چهار دوره بعدی جشنواره ترکیب هیات انتخاب تقریبا بین چند اسم تکراری چرخیده و به طور مشخص سه چهار نفر بیشترین سهم را در انتخاب فیلم‌های این چهار دوره جشنواره برعهده داشتند.

دوره ششم: عبداله اسفندیاری، محمدحسین حقیقی و علیرضا شجاع‌نوری

دوره هفتم: عبداله اسفندیاری، محمدعلی حسین‌نژاد، محمدحسین حقیقی و علیرضا شجاع‌نوری

دوره هشتم: عبداله اسفندیاری، محمدعلی حسین‌نژاد، محمدحسین حقیقی و علیرضا شجاع‌نوری

دوره نهم: عبداله اسفندیاری، محمدعلی حسین‌نژاد و محمدحسین حقیقی

دوره دهم: محمد آفریده، علیرضا رئیسیان و حمید محبی

با حذف سه دوره بعدی که نامی از اعضای هیات انتخاب ثبت نشده است، به دوره چهاردهم می‌رسیم.

دوره چهاردهم: سیدمجید پورطباطبایی، مسعود ترقی‌جاه، سیدعلی‌اکبر حجازی، سیدحسن خامنه‌ای، سیدعلیرضا سجادپور، محمد شریعتی، ناصر عنصری، اصغر فهیمی فر، حمید کاظمی، محمدهادی کریمی، علیرضا محسنی، مجتبی مشیری و اکبر نبوی

دوره پانزدهم: جهانگیر الماسی، محمد رجبی، نادر طالب‌زاده، ابراهیم فروزش و رسول ملاقلی‌پور

دوره شانزدهم: عزت‌اله انتظامی، کیومرث پوراحمد، احمدرضا درویش، فرشته طائرپور و مجید مجیدی

دوره هفدهم: امیر اثباتی، ابوالحسن داودی، داود رشیدی، یونس صباحی و حبیب‌اله کاسه‌ساز

دوره هجدهم: جهانگیر الماسی، حسین ترابی، عزیز ساعتی، سیدرسول صدرعاملی، محمد متوسلانی

دوره نوزدهم: امیر اثباتی، سیروس الوند، مجید انتظامی، کمال تبریزی، عزیز ساعتی، منوچهر شاهسواری و مجید مظفری

دوره بیستم: کیومرث پوراحمد، حسین ترابی، رضا درستکار، عزیز ساعتی، فاطمه گودرزی، سیدغلامرضا موسوی و سیدمحمد میرزمانی

دوره بیست‌ویکم: محمود اربابی، جعفر صانعی مقدم، محمدابراهیم صلواتی‌فرد، ناصر عنصری و کامران ملکی

دوره بیست‌ودوم: مجتبی اقدامی، جعفر صانعی‌مقدم، محمدابراهیم صلواتی‌فرد، یداله صمدی، جواد طوسی، مجتبی مشیری و هارون یاشایی

دوره بیست‌وسوم: مجتبی اقدامی، عزیزاله حاجی مشهدی، سعید حاجی میری، پوران درخشنده، جعفر صانعی مقدم، محمدابراهیم صلواتی فرد و داریوش فرهنگ

دوره بیست‌وچهارم: همایون اسعدیان، سیروس الوند، مجید رضابالا، حسین زندباف، ابراهیم صلواتی‌فرد، مجید قاری‌زاده، حسین کرمی، مجید بشیری و محمدحسین نیرمند

دوره بیست‌وپنجم: احمد امینی، عبدالحسن برزیده، عزیزاله حاجی مشهدی، مجید رضابالا، جمال شورجه، یداله صمدی، حسین کرمی، مجتبی مشیری و محمدحسین نیرومند

دوره بیست‌وششم: محمدرضا بزرگ‌نیا، محمدرضا تخت‌کشیان، پوران درخشنده، مجید رضابالا، جمال شورجه، محمد ابراهیم صلواتی‌فرد، داریوش فرهنگ، مجتبی مشیری و محمدحسین نیرومند

دوره بیست‌وهفتم: سعید حاجی‌میری، مرتضی رزاق کریمی، مجید رضابالا، سیامک شایقی، محمد ابراهیم صلواتی فرد، مینو فرشچی، حسین کرمی و مجید مشیری

دوره بیست‌وهشتم: حبیب کاوش، بهمن حبشی، مجید رضابالا، حجت‌اله سیفی، انسیه شاه حسینی، محسن علی‌اکبری و سیدعلیرضا سجادپور

دوره بیست‌ونهم: سیدعلیرضا سجادپور، جهانگیر الماسی، بهمن حبشی، پوران درخشنده، پژمان لشگری‌پور و حسن نجاریان

دوره سی‌ام: بهمن حبشی، عزیزالله حمیدنژاد، علی رفیعی، سیدعلیرضا سجادپور، جواد طوسی، جلیل عرفان‌منش، مینو فرشچی، حبیب‌اله کاسه‌ساز و حمید نعمت‌اله

دوره سی‌ویکم: بهمن حبشی، مصطفی شایسته، مهدی صباغ زاده، جلیل عرفان منش، مهدی عظیمی میر آبادی، علی معلم، محمد حسین نیرومند

دوره سی‌ودوم: ابراهیم داروغه‌زاده ، مجید رضابالا، داریوش فرهنگ، حسین کرمی، محمدحسین لطیفی، علی معلم و مازیار میری

دوره سی‌وسوم: احمد امینی، رسول صدرعاملی، حسین کرمی، محمدعلی باشه آهنگر، محمد احسانی، مجید رضابالا و بهنام بهزادی

دوره سی‌وچهارم: محمد احسانی، شهرام اسدی، فریدون جیرانی، محمد باقر قهرمانی، حسین کرمی، علیرضا شجاع نوری و رضا مقصودی اعضای

دوره سی‌وپنجم: سید ضیا هاشمی، نرگس آبیار، محمدعلی حسین‌نژاد، عماد افروغ، حسین کرمی، جمال امید و طاها حسین مرقاتی

دوره سی‌وششم: محمود اربابی، احمد امینی، مجید رضابالا، پوران درخشنده، سید جمال ساداتیان، حسین کرمی و محمدهادی کریمی

دوره سی‌وهفتم: احمد امینی، محمدعلی حسین‌نژاد، حسن خجسته، شاهرخ دولکو، بهروز شعیبی، حسین کرمی و رضا مقصودی

دوره سی‌وهشتم: محمد احسانی، محمود اربابی، همایون اسعدیان، یلدا جبلی، رضا درستکار، سید محمود رضوی و حسین کرمی

دوره سی‌ونهم: این دوره که تحت تاثیر شیوع کرونا بود هیات انتخاب به روال مرسوم نداشت و فیلم‌ها از همان ابتدا داوری شدند و محمد احسانی، ساره بیات، مرتضی پورصمدی، بهرام توکلی، نیما جاویدی، سید جمال ساداتیان و مصطفی کیایی آثار را داوری کردند.

دوره چهلم:بهروز افخمی، اسماعیل بنی‌اردلان، پوران درخشنده، حسین زندباف، مجید شاه‌حسینی، اسفندیار شهیدی و محمدحسین نیرومند

دوره چهل‌ویکم: حبیب احمدزاده، رضا پورحسین، روح‌الله سهرابی، محمدرضا شرف‌الدین، پرویز شیخ طادی، محمدرضا عباسیان و محمدحسین نیرومند