واکسیناسیون ۴۲۶ هزار تبعه خارجی علیه ۳ بیماری در کشور/ پیش‌بینی کاهش موارد سرخک در ۱۴۰۲

رییس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت، آخرین اطلاعات از واکسیناسیون تکمیلی اتباع غیرایرانی را تشریح کرد.

به گزارش پیمان دوستی ، دکتر سید محسن زهرایی درباره روند اجرای کمپین واکسیناسیون تکمیلی اتباع غیرایرانی که از دهم دی ماه آغاز شده است، گفت: طبق اعلام قبلی برنامه در ۲۷ دانشگاه علوم پزشکی کشور آغاز شد و خوشبختانه کار به خوبی پیش رفته و مورد استقبال جامعه هدف قرار گرفته است.

وی افزود: طبق آخرین آمار حدود ۴۲۶ هزار نفر مراجعه گروه سنی زیر ۱۵ سال داشتیم که ۹۲ درصد آنها اتباع غیر ایرانی بودند و این موضوع با پیش‌بینی ما کاملا هماهنگ پیش می‌رود. برخی دانشگاه‌های علوم پزشکی حتی ممکن است بالاتر از ۹۵ درصد گروه هدف خود را پوشش داده باشند و مابقی دانشگاه‌ها هم قطعا تا پایان هفته آتی به این هدف خواهند رسید.

او درباره خدماتی که این ۴۲۶ هزار مراجع دریافت کرده‌اند، توضیح داد: قسمت اول کمپین متوجه واکسیناسیون در گروه سنی زیر ۱۵ سال با محوریت اتباع غیرایرانی است که با مراجعه به مراکز و پایگاه‌های بهداشتی، خدمات واکسیناسیون قطره خوراکی واکسن فلج اطفال و واکسن دوگانه سرخک و سرخجه را دریافت می‌کنند.

وی تاکید کرد: این واکسیناسیون به صورت تکمیلی و صرف نظر از اینکه کودک واکسینه باشد یا خیر، برایش انجام خواهد شد.

زهرایی ادامه داد: خوشبختانه در کشور افغانستان هم طی حدود یک ماه گذشته، عملیات واکسیناسیون سراسری قطره خوراکی فلج اطفال و واکسن سرخک برای کودکان زیر پنج سال در حال انجام است و در صورتی که بتوانند این کار را با پوشش بالا در سطح کشور خود انجام دهند، این یک نوید است که در ماه‌های آتی شاهد کاهش موارد سرخک در کشور همسایه و به تبع آن کاهش ورودی بیماری به کشور خودمان باشیم.

او تاکید کرد: هرچند که کمپین واکسیناسیون اتباغ غیر ایرانی که خودمان انجام می‌دهیم هم ضریب ایمنی بالاتری ایجاد خواهد کرد تا امیدوار باشیم موارد سرخک در سال آتی نسبت به امسال بسیار کمتر باشد.

منبع : ایسنا