هوای البرز در وضعیت اضطرار/ اگر مجبور نیستید از خانه خارج نشوید

مدیرکل محیط زیست البرز گفت: کیفیت هوای تمام شهرستان های این استان همچنان در حالت اضطرار و ناسالم قرار دارد.

به گزارش پیمان دوستی ، مجید درگی اظهار کرد: شاخص آلودگی هوا (ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون) در شهرستان‌های ساوجبلاغ، کرج، اشتهارد و نظرآباد به ترتیب بر روی اعداد ۱۶۸، ۱۶۴، ۱۶۳ و ۱۶۱ قرار دارد.

وی ادامه داد: آلودگی هوا در این هفته باعث غیر حضوری شدن کلاس‌های درس مدارس و دانشگاه‌ها و دورکاری بخشی از کارکنان ادارات شد.

این مسئول توضیح داد: در این شرایط از بیماران قلبی- ریوی، افراد مسن و کودکان درخواست می‌شود از منزل خارج نشوند و سایر افراد هم فعالیت در سطح شهر را به حداقل برسانند و اگر مجبور نیستند در خانه بمانند.

درگی بیان کرد: عدم استفاده از خودروهای شخصی و به ویژه تک سرنشین و استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی می تواند تا حدی از غلظت آلاینده‌های هوا بکاهد.

مدیرکل محیط زیست البرز با تاکید بر مصرف بیشتر مایعات، میوه و سبزیجات را در زمان آلودگی هوا اظهار کرد: به طور کلی، مصرف آن دسته مواد غذایی که حاوی مقادیر زیادی از آنتی اکسیدان، پلی فنول، ویتامین‌های آنتی اکسیدانی و یا اسیدهای چرب امگا۳ و ۶ هستند در از بین بردن اکسیدان‌ها و رادیکال‌های آزاد اکسیژن نقش دارند بنابراین از مردم درخواست می‌شود در این شرایط به نکات تغذیه ای اهمیت دهند.

منبع : ایسنا