در نشست تشکل‌های گردشگری و نمایندگان مجلس مطرح شد

موج جدید مهاجرت و بیکاری در گردشگری و انتقادهایی به یک وزارت

افزایش مهاجرت راهنمایان گردشگری و بیکاری بومگردی‌ها در ماه‌های اخیر و بی‌اطلاعی بخش خصوصی گردشگری از قانون برنامه هفتم توسعه، از مهم‌ترین موضوعاتی بود که در نشست تشکل‌های خصوصی گردشگری و نمایندگان مجلس مطرح شد و این درحالی‌بود که اخطارها و انتقادهایی به عملکرد وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از سوی برخی نمایندگان مجلس وارد شد.

به گزارش پیمان دوستی ، جمعی از تشکل‌های خصوصی گردشگری و نمایندگان مجلس شامگاه دوشنبه ۱۲ دی‌ماه، درحالی در هتلی چهارستاره در تهران گردهم آمدند که اعلام شده دولت بزودی برنامه هفتم توسعه را به مجلس تحویل می‌دهد، اما تشکل‌های خصوصی گردشگری می‌گویند از محتویات این برنامه به عنوان مجریان آن، بی‌اطلاع هستند و نه تنها تا پیش از این نظری از آن‌ها دریافت نشده بود که حالا کمتر از ۲۴ ساعت به آن‌ها مهلت داده شده تا پیشنهادهایشان را مطرح کنند. علاوه‌بر این، موضوع لایحه بودجه ۱۴۰۲ انگیزه‌ای برای طرح برخی مطالبات بخش خصوصی گردشگری شد، آن‌هم در شرایطی که مجلس به تازگی با مصوبه “توسعه و مانع‌زدایی از صنعت برق کشور” تأسیسات گردشگری را وارد کانال گرانی‌ می‌کند.

افزایش مهاجرت راهنمایان گردشگری

محسن حاجی‌سعید ـ رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی راهنمایان گردشگری ایران ـ در این نشست گفت: تا کنون در صنعت گردشگری ۵ بار زلزله آمده، ‌ اما بیشترین آمار مهاجرت راهنمایان گردشگری در این دوره رخ داده است.

او با تاکید بر این‌که داشتن حس امنیت، مهم‌ترین موضوع در صنعت گردشگری است، بیان کرد: باید گردشگر خارجی و داخلی این احساس را داشته باشد تا به ایران سفر کند.

این راهنمای گردشگری با بیان این‌که پیشنهادهای بخش خصوصی در برنامه هفتم توسعه لحاظ نشده است، ‌گفت: به نظر می‌آید همان برنامه‌های قدیمی نوشته شده باشد، چون دولت می‌خواهد همچنان مسائل اجرایی را دست بگیرد. درحالی‌که پررنگ شدن نقش بخش خصوصی در حوزه‌های اجرایی گردشگری تقاضای ما است.

تعرفه برق یک اقامتگاه روستایی برابر با مجتمع پتروشیمی!

یاور عبیری ـ رئیس هیأت مدیره جامعه اقامتگاه‌های بومگردی ایران ـ نیز با اشاره به افزایش بیکاری صاحبان بومگردی‌ها از نمایندگان مجلس درخواست کرد با توجه به ادامه رکود سفر، تدبیری درباره امهال وام‌های بومگردی‌ها به عنوان اقامتگاه‌های کوچک و روستایی داشته باشند.

او همچنین به مصوبه اخیر مجلس درباره سامان‌دهی قیمت برق اشاره کرد و افزود: با اجرای این مصوبه، تعرفه برق در بومگردی‌ها به ۱۰ می رسد و تعرفه مصرف برق در بومگردی مثل یک مجتمع پتروشیمی محاسبه خواهد شد.

رئیس هیأت مدیره جامعه اقامتگاه‌های بومگردی ایران همچنین خطاب به نمایندگان حاضر در این نشست، گفت:‌ انتظار داریم با توجه به تکرار وقایع و حوادث در گردشگری، یک صندوق حمایتی ایجاد شود و همچنین مشوق‌های بیمه‌ای لحاظ شود.

عبیری همچنین نسبت به طرحی برای افزایش مالیات که به بومگردی‌ها تحمیل می‌شود، معترض شد.

محمد گنج خانلو ـ رئیس جامعه مجتمع های خدمات رفاهی بین‌راهی ـ با اشاره به مشکلات این صنف، از نمایندگان مجلس درخواست کرد مجتمع‌های بین‌راهی در برنامه هفتم توسعه از شمول دریافت مالیات بر ارزش افزوده معاف شوند ، ضمن آن‌که با توجه به کاهش حجم سرمایه‌گذاری در این حوزه، مشوق‌های مالیاتی و زمین رایگان به ویژه در استان‌های مرزی برای آن‌ها درنظر گرفته شود.

صندوق حمایت از گردشگری می‌خواهیم

عباس بیدگلی، به عنوان دبیر اجرایی مجمع تشکل‌های ملی گردشگری نیز در این نشست درباره نقص اجرای قانون سخن گفت و افزود: به نظر می‌رسد در برنامه هفتم توسعه صراحتا توسعه گردشگری در بند ۱۷ اشاره شده، ولی امیدوار نیستیم در لایحه‌ای که دولت به مجلس ارائه می‌کند، اثراتی از گردشگری باشد. ضمن آن‌که قانون گردشگری نیز بیش از ۳۰ سال است بازنگری نشده، در عین حال که بندهای این قانون تقریبا اجرا نمی‌شود.

او اضافه کرد:‌ در قانون گردشگری آمده که مهمانسرای دولتی ممنوع است، ولی این تخلف قانونی سال‌ها بدون هیچ منعی، ‌ ادامه پیدا کرده است.

بیدگلی همچنین، ‌ راه‌اندازی صندوق حمایت از توسعه گردشگری در همکاری با نمایندگان مجلس را پیشنهاد کرد و گفت:‌ محل تامین درآمد این صندوق مشخص است، ‌می‌تواند از محل عوارض خروج و یا فروش مهمانسراهای دولتی باشد.

او از نمایندگان مجلس درخواست کرد برخی بندهای برنامه ششم توسعه، از جمله قانون تبدیل صنف به صنعت گردشگری، دائمی شود.

اردن هم از ایران جلو زد!

حسین نکونام ـ رییس هیأت مدیره جامعه گردشگری سلامت ایران ـ هم گفت: مشکل گردشگری تحریم و یا مسائل دیگر نیست، ‌ بلکه دخالت بخش‌های دولتی است. در گردشگری سلامت، پنج وزارتخانه متولی هستند، ‌ اما هیچ‌یک خوب کمک نمی‌کنند و فقط خوب شعار می‌دهند و خارج از جلسه هم، همان رویه غلط را ادامه می‌دهند.

او با انتقاد از رانتی که در وزارت بهداشت و در حوزه گردشگری سلامت ایجاد شده است، ‌ افزود:‌ برخی در وزارت بهداشت به دفاتر خدمات گردشگری اجازه همکاری با بیمارستان‌هایی که مجوز درمان بیماری خارجی را دارند، نمی‌دهند و از آن طرف کار را به شرکت‌های خودشان می‌سپارند.

رییس هیأت مدیره جامعه گردشگری سلامت ایران با اشاره به پیشتازی دیگر کشورهای منطقه در گردشگری سلامت، گفت: کشور کوچک اردن با ۶۴ بیمارستان سال گذشته فقط با جذب بیماران عراقی حدود سه میلیارد دلار درآمد به دست آورد، امارات و قطر هم پیشتاز شده‌اند، درحالی‌که ما درجا می‌زنیم. سال‌هاست بخش دولتی به ما می‌گوید شرایط جنگ و تحریم است، آن‌ها را درک کنیم، یک بار هم دولت، بخش خصوصی را درک کند. بخش خصوصی در هر شرایطی سرمایه خود را وسط گذاشته و همه چیز خود را از دست داده است. در اروپا، اسپانیا به عنوان رقیب جدید به میدان آمده که ۱۵۰ میلیون دلار فقط برای یک سال برای بازاریابی و تبلیغات گردشگری سلامت هزینه کرده است، ترکیه یک سریال برای گردشگری سلامت ساخته که هدفش فقط بازار عراق بوده است، ولی اینجا هیچ کمکی نمی‌شود، درحالی‌که وظیفه دولت است تبلیغات کلان را به عهده گیرد، حداقل عوارض واردات آمبولانس را حذف کنید، بیشتر آمبولانس‌ها مستهلک هستند.

بی‌خبری از محتوای برنامه هفتم توسعه

نیما آذری ـ رئیس هیأت مدیره انجمن مؤسسه‌های آموزش گردشگری در ایران ـ از بی‌اطلاعی بخش خصوصی از محتوای برنامه هفتم توسعه انتقاد کرد و در ادامه از نمایندگان مجلس خواست برای توسعه سرمایه‌گذاری تسهیل‌گر باشند و برخی قوانین مفید از جمله مشوق مالیاتی برای تولید محتوا درباره ایران را به سال‌های بعد نیز تعمیم دهند.

چرا شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری تعطیل است؟

غلام‌حیدر ابراهیم بای سلامی ـ عضو هیأت علمی دانشگاه تهران و بنیانگذار انجمن علمی گردشگری ایران ـ نیز به تعطیلی شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری اشاره کرد و گفت:‌ گردشگری در شرایط فورس‌ماژور به سر می‌برد که به کمک فوری احتیاج دارد و باید دولت همت کند و مجلس مصوبات خوب و همراهی داشته باشد، در عین حال که فعال شدن شورای میراث فرهنگی و گردشگری هم می‌تواند در چنین شرایطی، جریان‌ساز باشد.

چین بازار هدف ایران است اما گران‌ترین خط پروازی را دارد

ایمان دهاقین ـ‌ مشاور فراکسیون گردشگری مجلس ـ‌ نیز با اشاره به خلاء زیرساخت حقوقی و قانونی در گردشگری، اظهار کرد: در سند توسعه گردشگری ۲۳ دستگاه مسؤول هستند که کمک کنند، ولی آیا این‌ها کمک می‌کنند؟ چندی پیش بلیت هواپیما دو نرخی شد، وزیر راه نتوانست جلوی این اتفاق را بگیرد، چه برسد وزیر گردشکری. از طرفی، بازار هدف گردشکری ایران، کشورهای چین، روسیه، عراق و عمان هستند، اما گران‌ترین خطوط هوایی را با چین داریم، در واقع برنامه‌ریزی گردشکری همسو با اجراییات آن نیست.

ندا زرندیان، کارشناس گردشگری مرکز پژوهش‌های مجلس در سخنانی اظهار کرد: از سال ۹۸ که سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به وزارتخانه تبدیل شد، هنوز شرح وظایف این وزارتخانه به مجلس ارائه نشده است.

مرتضی رحمانی‌موحد ـ‌ معاون اسبق گردشگری ـ‌ که در این نشست حضور داشت، بر تنقیح قوانین تاکید کرد و گفت: گردشگری پدیده‌ای یکپارچه است و به هیچ‌وجه تزاحم را تحمل نمی‌کند.

منبع : ایسنا