بحث درباره “اعدام جاسوس” در نشست خبری جشنواره تئاتر فجر

نشست خبری جشنواره چهل و یکم تئاتر فجر برای رونمایی از پوستر و اعلام برنامه‌های این رویداد در تالار رودکی آغاز شد.

به گزارش پیمان دوستی ، امروز ۲۷ دی ماه سه روز تا آغاز جشنواره تئاتر فجر، نشست این رویداد با حضور کاظم نظری، مدیر کل هنرهای نمایشی، نصرالله قادری، محمود فرهنگ، قاسم زارع، ایوب آقاخانی، هوشنگ توکلی، عباس عظیمی و جمعی از مدیران تئاتری در حال برگزاری است.

در ابتدای این نشست، کورش زارعی، دبیر این دوره از جشنواره به حاضران خوشامد گفت و در ادامه تیزری از برگزاری جشنواره های استانی و مناطق جشنواره تئاتر فجر پخش شد.

هوشنگ توکلی (بازیگر) نخستین سخنران این برنامه بود که در سخنانی، یادآوری کرد: قبل از کرونا گزارشی به مقام معظم رهبری دادیم و عنوان کردیم نزدیک یک میلیون فارغ التحصیل رشته هنر داریم که شگفت انگیز است. این گزارش پنهان مانده بود و هنوز هم پنهان است با اینکه رهبری فرمودند در باره این قضیه کار شود اما متاسفانه هنوز، کاری انجام نشده است.

وی ادامه داد: در انتخابات آقای ربیسی، هنرمندان جوان ایران حضور فعال داشتند. دولت جدید خیلی روی این نقطه نظر کار کرد و بعد از انتخاب کورش زارعی به عنوان دبیر جشنواره فجر خیلی خوشحال شدم و شنیدم ۵ استان، بیشترین همکاری را با جشنواره داشتند.

او در ادامه به اعدام علیرضا اکبری اشاره کرد و تذکر داد که اعدام اقای اکبری گشایشی را در حوزه دیدگاه های نظام و تحمل نظام مطرح کرد، زیرا در این ۴۰ سال تا دلتان بخواهد از این جاسوس ها داشته ایم.

توکلی گفت: حضور آنان در فرهنگ و هنر هم بوده که سیستم ها امنیتی آنان را زیر نظر داشتند ولی اجازه اظهار نظر نداشتند. این اقدام، اولین حرکتی بود که یک نشانه بود و دقت در این موضوع را در آینده مطرح می‌کند.

او در بخش دیگری از سخنانش گفت: در این ۴۰ سال در تئاتر خیلی کارها انجام شده است، قدیمی ها معتقد بودند باید این چراغ را روشن نگه داشت.

این بازیگر با اشاره به وظایف متقابل مردم و هنرمندان تاکید کرد که در شرایط فعلی هنرمندان باید وظایف خود را انجام دهند و ارزو دارم جامعه هنری ما به این تحریم های بچگانه پایان بدهند.

توکلی در پایان خواستار رسیدگی به دغدغه های مالی هنرمندان شد که به گفته او مانند بقیه مردم در فقر و تنگدستی زندگی می کنند.

دیگر سخنران این نشست، کاظم نظری مدیر کل هنرهای نمایشی بود که یکی از وظایف جشنواره ها را توجه به توسعه تئاتر در استان‌ها دانست و گفت: همه تلاش برگزارکنندگان جشنواره بر این امر متمرکز بوده است.
وی سلام محمود سالاری، معاون هنری را ابلاغ کرد که به دلیل حضور در جلسه ای با وزیر ارشاد،امکان شرکت در این جلسه را پیدا نکرد.
در ادامه دو پوستر جشنواره با طراحی محمد اسفندیاری و حسن موسی زاده و با حضور کورش زارعی، کاظم نظری، هوشنگ توکلی، حسین پرستار، احمد جولایی و … رونمایی شدند.

منبع : ایسنا