گفتگو با خسرو والی زاده

این گزارشگر فوتبال ۴۰ سال تجربه دارد

خسرو والی زاده گزارشگر قدیمی که از حدود ۳۰ سال پیش فعالیت در رادیو را آغاز کرده، این روزها نیز همچنان در رادیو ورزش به عنوان گزارشگر و کارشناس ادامه می دهد.

او در حالی که ابتدا در تلویزیون گزارشگری را آغاز کرده اما به دلیل فضای صمیمی رادیو از تلویزیون به سمت رادیو جذب و در مدیوم این رسانه ماندگار شده است با وجود اینکه درآمد آن کمتر از تلویزیون است. البته گزارشگری او در رادیو پیوندی هم با حرفه خبرنگاری اش در سال های دور دارد که حاصل ۴۰ سال تجربه است.

خسرو والی زاده پیش از فعالیت در رادیو، در دهه ۵۰ خبرنگار بوده و کار خبر را با فعالیت در خبرگزاری ایرنا آغاز کرده است. او در رادیو از مسعود اسکویی به عنوان دوست همراه و پیشکسوت خود یاد می کند که سال ها با همدیگر برنامه «صدای ورزش» را اجرا کردند. برنامه ای که حالا دیگر نیست و جایگزین دیگری به جای آن پخش می شود.

با این همه راه اندازی شبکه ای تخصصی در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، باعث شد تا بار دیگر صدای خسرو والی زاده، گزارشگر قدیمی را بیشتر بشنویم.

پیوندی از جنس خبرنگاری و گزارشگری و ۴۰ سال تجربه

این گزارشگر در گفت و گویی با ایسنا درباره ی فعالیتش در این سالها در پاسخ به اینکه چه ویژگی باعث شده تا او در رادیو به عنوان گزارشگر و کارشناس ورزشی ماندگار شود؟ اظهار کرد: من کار رسانه را با رادیو شروع نکردم، بلکه از سال ۵۸ با خبرگزاری جمهوری اسلامی فعالیتم در رسانه آغاز شد. من بازنشسته ایرنا هستم کارم را ابتدا با اپراتوری تلکس شروع کردم. سپس بعد از دو سال به گروه ورزشی ایرنا رفتم و خبرنگار گروه ورزشی شدم، بعد از آن سردبیر گروه ورزشی شدم، در ادامه نیز به مدت سه سال رئیس دفتر ایرنا در پکن بودم و دوباره به عنوان سردبیر ورزشی کارم را ادامه دادم و در سه سال آخر به عنوان سردبیر ارشد شیفت شب ایرنا کارم را دنبال کردم. سال ۸۸ بود که از ایرنا بازنشسته شدم. البته در مطبوعات و روزنامه ایران ورزشی هم کار کردم، در همین نیمه، کارم با رادیو را نیز از سال ۷۱ آغاز کردم؛ هم به عنوان کارشناس ورزشی و هم گزارشگر فوتبال. البته ابتدا به عنوان کارشناس ورزش به رادیو رفتم اما چون کارِ گزارش را دوست داشتم و کارم را بلد بودم، گزارش را هم ادامه دادم و در حال حاضر کارشناس و گزارشگر هستم.

خسرو والی زاده که ارادت خاصی به استاد فقید و پیشکسوت خود عطاء الله بهمنش دارد، همزمان با این گفت وگو، عکسی از خود در کنار این مفسر و گزارشگر قدیمی ورزشی در اختیار ایسنا قرار داده است که در ادامه مشاهده می کنید.

والی زاده از علاقه اش به رادیو گفت و در عین حال در پاسخ به اینکه با وجود اختلاف دستمزد بالا در تلویزیون به نسبت رادیو، چه ویژگی در این سالها او را به سمت رادیو جذب کرده است؟ اظهار کرد: من از همان ابتدا رادیو را دوست داشتم؛ به جهت اینکه رادیو نسبت به تلویزیون محیط دوستانه تری داشت. البته در تلویزیون هم دو ـ سه سال در جام ملت های ۱۹۹۶ گزارش و کار کارشناسی کردم اما محیط تلویزیون را دوست نداشتم و محیط رادیو را بیشتر دوست داشتم با وجود اینکه درآمد آن کمتر از تلویزیون است. از طرفی چون اهل حاشیه نبودم به دنبال این بودم در یک محیط آرام کارم را ادامه دهم و به کار رسانه علاقه مند بودم؛ کاری که از سال ۵۸ شروع کردم و حالا حدود ۴۰ سال است که در آن فعالیت می کنم.