در نشست آلبوم موسیقی «زار» مطرح شد

آنها که هنرمند را وادار به سکوت می‌کنند قطعا از جنس هنر نیستند

نشست خبری آلبوم موسیقی «زار» که جدیدترین اثر تک‌نوازی «محسن نفر» است، به همراه رونمایی از این اثر با حضور امیرحسین سمیعی (معاون هنری سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران) و میلاد عرفان‌پور (مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری) در حوزه هنری برگزار شد.

به گزارش پیمان دوستی ، در ابتدای این نشست میلاد عرفان‌پور بیان کرد: در بین گونه‌هایی از هنر که در ایران رواج دارد و داشته، گونه‌هایی هستند که شناسنامه فرهنگ ایران و هر کدام از ما به عنوان یک ایرانی هستند. یکی از این گونه‌ها موسیقی ایرانی و ردیف دستگاهی ماست. موسیقی ایرانی در روزگار کنونی به سبب عوامل و دلایل گوناگون، دچار مشکلاتی است به‌خصوص در حوزه مخاطب و ما باید کاری کنیم که مخاطب موسیقی ما به موسیقی ایرانی بازگشت داشته باشد. البته لازمه‌اش این است که موسیقی در دل خود چاره‌اندیشی و نوآوری داشته باشد.

او ادامه داد: حفظ و احیای موسیقی ایرانی که با معنا، حکمت، معرفت و فرهنگ اصیل ایرانی آمیخته و انسان ایرانی سال‌ها با آن زندگی کرده است، جزو الزامات است. موسیقی ایرانی موسیقی همه ساحت‌های زندگی است؛ گاهی درباره عشق، گاهی حکمت، گاهی معرفت و گاهی اعتراض می‌گوید. موسیقی ایرانی با سلوک زندگی گره خورده و مخاطبش باید راه ارتباط گرفتن با آن را یاد بگیرد. اگر اینگونه شود خواهیم دید مخاطب موسیقی ایرانی روز به روز رشد می‌کند و فهمش از کائنات و زندگی بیشتر خواهد شد.

عرفان‌پور گفت: امروز آلبوم تکنوازی تار را از محسن نفر که نامش با موسیقی ایرانی گره خورده، رونمایی می‌کنیم. امیدوارم در بیشتر شناساندن این اثر و تولید نمونه‌های بیشتر آثار موسیقی ایرانی در آینده موفق عمل کنیم.

محدود کردن هنرمندان برای کنسرت‌ غلط است

از او سوال شد که حوزه هنری برای تبلیغ و فروش آلبوم چه تمهیداتی اندیشیده است؟ بیان کرد: آلبوم‌های موسیقی ایرانی و به‌خصوص بی‌کلام شرایط سختی برای رسیدن به مخاطب دارند. ما در حد وسع خود تلاش می‌کنیم که اثر با حضور در همه درگاه‌های رسمی و غیررسمی و فروشگاهای عرضه محصولات فرهنگی به دست مخاطبان برسد؛ البته از آلبومی مانند این اثر انتظار نداریم که مخاطب زیادی داشته باشد؛ چراکه چنین آثاری مخاطب خاص خود را دارند و همین که اثر را به گوش همان‌ها برسانیم ارزشمند است.

عرفان‌پور درباره برگزاری کنسرت برای این آلبوم گفت: در شرایطی هستیم که محدودیتی درخصوص برگزار نکردن کنسرت به هنرمندان تحمیل شده است؛ امری که غلط است؛ زیرا هنر به اکران زنده است و آنهایی که هنرمند را وادار به سکوت می‌کنند قطعا از جنس هنر نیستند.

ما در حوزه هنری در حال برنامه‌ریزی برای اجراها و کنسرت‌ها هستیم که پس از قطعی شدن اعلام می‌شود.

منبع : ایسنا